Kuvani paradajz – recepti

Ako ste ljubitelji paradajza a sezona prolazi, vreme je da polako pripremite zalihe i počnete sa kuvanjem paradajza za zimu.

Kasnije, kada se budete setili Vašeg omiljenog povrća, samo posetite špajz i uživajte u njegovom ukusu.

Loading...

Kuvani paradajz će Vam pomoći u pripremi raznih jela, daće im lepši ukus i jednu posebnu notu.

U daljem tekstu pročitajte par recepata za kuvani paradajz.

Kuvani paradajz

Recept 1

Sastojci:

  • 10 kilograma crvenog paradajza
  • 1 veza listova celera
  • 2 kašičice šećera
  • Malo soli

Priprema:

Paradajz najpre dobro operite a zatim ga očistite i iseckajte na komade. Kuvajte ga u dubljoj šerpi na srednjoj temp. dok ne omekša i dok se ljuske ne odvoje. Kuvani paradajz ocedite od vode pa ga propasirajte, a zatim ponovo vratite da se kuva. Kada se smesa zgusne i provri dodajte so, šećer i celer. Kuvajte još nekih 20 minuta na tihoj vatri, a potom sklonite sa ringle, izvadite celer i vreo paradajz sipajte u sterilisane tegle ili flaše. Zatvorite poklopcima čvrsto pa umotajte u ćebe i ostavite da se postepeno ohlade, do sutradan, a onda ih odložite na tamno mesto.

Recept 2

Sastojci:

  • 40 kilograma crvenog paradajza
  • 4 veze lista peršuna
  • 2 lista celera
  • 3 kilograma paprike babure
  • 2 kilograma crnog luka
  • So

Priprema:

Prvo dobro operite paradajz, zatim ga očistite od petiljki a onda ga propasirajte. Nakon toga sipajte u lonac i ostavite da se kuva na umerenoj temperaturi.

U drugom malo manjem loncu sipajte malo propasiranog paradajza pa zatim dodajte očišćenu papriku i luk isečen na krupne kocke. Takodje dodajte i peršun i celer, ali uvezane u buketiće jer se oni vade iz soka kada se kuvanje završi. Povremeno mešajte oba lonca kako ne bi zagorelo.

Loading...

Pripremite flaše. Dobro ih operite i ostavite da se skroz osuše na suncu. A onda ih sterilišite.

Sada kada se paprika skuvala, izvadite je i oljuštite, celer i peršun izvadite takodje, pa oljuštenu papriku zajedno sa lukom isprasirajte. Sada dobijenu smesu sipajte u veliki lonac i promešajte, pa začinite sa soli po ukusu. Nastvaite sa kuvanjem sve dok ne dobijete željenu gustinu, sok može biti malo redji a može i malo gušći, kako Vama odgovara.

Gotov paradajz dok je još vruć sipajte u pripremljene flaše, zatvorite celofanom i poklopcima pa umotajte u ćebe i ostavite da odstoje 48h, a nakon toga ih prebacite u špajz, to jest na neko tamno mesto.

Recept 3

Sastojci:

  • 10 kilograma crvenog paradajza
  • Ulja po potrebi
  • So

Priprema:

Operite paradajz, očistite ga od petiljki pa ga sameljite na mašini koja odvaja semenke i ljuske, ili ga najpre oljuštite pa sameljite na običnoj mašini ukoliko imate samo nju.

Preručite mleveni paradajz u veću šerpu i kuvajte ga oko sat vremena. Negde pred kraj kuvanja posolite po ukusu pa kuvajte još 15ak minuta. Gotov paradajz odmah dok je još vruć sipajte u sterilizovane flaše, prelijte sa malo ulja a onda ih dobro zatvorite. Sve flaše umotajte u ćebe i ostavite da se postepeno hlade na sobnoj temperaturi, pa kada se skroz ohlade odložite ih u ostavu.

Paradajz pripremljen na ovakav način možete konzumirati svakodnevno, što se i preporučuje. Naravno, u odredjenim količinama, odnosno do 200 mililitara dnevno. Ta doza biće sasvim dovoljna da u svoj organizam unesete brojne vitamine koji će Vaš organizam čuvati od virusa tokom hladnih zimskih dana.

Kuvani paradajz poboljšava varenje, čuva Vašu bešiku, poboljšava rad pankreasa i jetre, pozitivno utiče na pluća i mišiće, snižava krvni pritisak i veoma je vešt u borbi protiv anemije. Prednosti su, kao što možete da vidite, brojne, a na Vama ostaje da zasučete rukave, napravite kuvani paradajz a kasnije uživate u njegovom ukusu i sačuvate Vaš organizam.

Loading...

Recepte i sliku poslala Sladja

Sponzorisani tekstovi:

Loading...