Svi oni koji se bore protiv viška kilograma znaju koliko je teško izbaciti hleb iz upotrebe. On se slaže sa svim jelima i upotpunjuje ih.
Medjutim, zašto se odreći nečega ako to nije nužno? Tu je hrono hleb, koji je daleko ukusniji i koji izuzetno pozitivno utiče na naš organizam iz razloga što se pravi od integralnih žitarica.
On se može spremati u više varijanti u zavisnosti od vašeg ukusa.
Odvojili smo nekoliko recepata za sočan i preukusan hrono hleb, koji možete jesti svakodnevno bez brige o kilogramima.
Prvi recept
Sastojci koje će vam biti potrebni su sledeći:
- 1kg meko speltino brašno
- 1 kesica praška za pecivo
- Polovina kafene kašike soli
- 50gr maslaca
- 500ml mlake vode
Način pripreme:
Brašno pomešajte sa praškom za pecivo i solju, a potom dodajte izrendani maslac i mlaku vodu. Umesite testo tako da bude glatko i ostavite ga da naraste nekih 60 minuta. Kada hleb naraste premesite ga i oblikujte po želji a zatim ga pospite brašnom i pecite oko pola sata na 220 stepeni.
Drugi recept
Sastojci koje će vam biti potrebni su sledeći:
- 200 gr ražanog brašna
- 200 gr speltinog brašna
- 100 gr ječmenog brašna
- 1 kafena kašika sode
- 2 kafene kašike soli
- 2 kafene kašike peciva
- 2 kafene kašike maslinovog ulja
- 350-450ml kisele vode
- Po jedna supena kašika semenki po želji i susama za testo
- Po jedna supena kašika semenki po želji i susama za dno šerpe, to jest vrh hleba
Način pripreme:
Pomešajte sve tri vrste brašna zajedno sa praškom za pecivo, sodom, solju, pecivom i semenkama. Potom nalijte kiselom vodom i uljem. Utrošite vode onoliko koliko je potrebno da se dobije gusta smesa, ali dovoljno retka da može špatula da prodje kroz nju. Smesa bi trebalo biti nalik ukuvanoj palenti.
Pleh nauljite i pospite semenke pa onda, najbolje kašikom, sipajte testo odozgo. Poravnajte takodje kašikom ili vlažnim rukama. Pecite nekih pola sata na 200 stepeni, pa onda smanjite na 150 stepeni i pecite još nekih 40ak minuta. Kada hleb bude gotov, izvadite ga i preokrenite ga na tacnu tako da donja strana odnosno semenke budu vidljive.
Treći recept
Sastojci koje će vam biti potrebni su sledeći:
- 200 gr ražanog brašna
- 100 gr heljdinog brašna
- 1 supena kašika mlevenih semenki lana
- 1 supena kašika susama
- 1 supena kašika suncokreta
- 1 supena kašika golice
- Polovina kafene kašike sode
- 1 kesica prašak za pecivo
- 1 supena kašika maslinovog ulja, po mogućstvu hladno cedjenog
- Oko 300 ml vode
- 1 kafena kašika soli
Način pripreme:
Obe vrste brašna pomešajte sa pecivom, solju, sodom i ostalim suvim sastojcima, a potom prelijte mlakom vodom i umesite glatko testo pa uvijte krpom i ostavite da odstoji nekih sat vremena. Kada testo naraste oblikujte ga po želji i stavite da se peče do sat vremena u zavisnosti od rerne. Proverite čačkalicom da li je pečen pre vadjenja. Kada ga izvadite umotajte ga u krpu i ostavite da se ohladi, pa ga tek ohladjenog secite.
Četvrti recept
Sastojci koje će vam biti potrebni su sledeći:
- 1 čaša ječmenog brašna
- 1 čaša ražanog brašna
- 1 čaša heljdinog brašna
- 3 čaše integralnog pšeničnog brašna
- 1 čaša ovsenih pahuljica
- 1 kafena kašika soli
- Polovina kafene kašike susama
- Polovina kafene kašike semenki suncokreta i lana
- 1 kesica praška za pecivo
- 1 i po čaša maslinovog ulja
- 1 i po čaša vode
Način pripreme:
U dubljoj činiji pomešajte sve četiri vrste brašna sa pahuljicama, solju, susamom i semenkama. Zatim dodajte ulje i mlaku vodu, i umesti testo. Testo bi trebalo da bude srednje meko. Ostavite ga da odstoji 20 minuta, i nakon toga formirajte željeni oblik zatim premažite sa malo maslinovog ulja i pospite semenkama po želji. Pecite nekih 50 minuta na 180 stepeni. Gotov hleb ostavite da se malo prohladi a onda ga secite. Najbolje bi bilo da ga iskoristite najkasnije za tri dana.
Peti recept
Sastojci koje će vam biti potrebni su sledeći:
- 600 grama integralnog brašna po želji
- 20 grama kvasca
- 400 mililitara mlake vode
- 1 kafena kašika šećera
- 1 kafena kašika soli
- 50 mililitara ulja
- Semenke po ukusu
Način pripreme:
U dubljoj posudi pomešati vodu sa izdrobljenim kvascem i šećerom. Promešati kašikom, pa dodati polovinu mere integralnog brašna i polovinu mere ulja pa ponovo dobro promešati. Dodati so i ostatak brašna postepeno pa umesiti srednje mekano testo. Kada procenite da je umešeno dodajte malo ulja i premesite ga još dva tri puta. Ostavite ga da odstoji nekih pola sata, pa ga nakon toga oblikujte i stavite u nauljen pleh pa odstoji još pola sata. Potom ga pecite nekih 40ak minuta na 180 stepeni. Gornja kora će biti tvrdja, ali je premažite uljem i ostavite hleb 10ak minuta uvijenog u krpu, pa ga onda odmotajte i isecite.
Šesti recept
Sastojci koje će vam biti potrebni su sledeći:
- 500 grama pšeničnog integralnog brašna
- 3 supene kašike kukuruznog brašna
- 1 kockica kvasca
- 2 kašike maslinovog ulja
- Po dve supene kašike semenki lana, suncokreta i bundeve
- Po 1 kafena kašika šećera i soli
- 350-400 mililitara mlake vode
Način pripreme:
U jednoj razmutite izmrvljeni kvasac sa mlakom vodom i šećerom. U drugoj posudi pomešajte obe vrste brašna sa semenkama, i dodajte nadošli kvasac. Postepeno dodajte mleke vode onoliko koliko je potrebno da se zamesi glatko testo. Premažite sa uljem i ostavite da nadodje. Kada hleb nadodje oblikujte ga a potom premažite sa malo ulja i ponovo ostavite da nadodje nekih 20 minuta. Nakon toga ga pecite u rerni oko 40ak minuta na 200 stepeni. Kada hleb bude pečen omotajte ga vlažnom krpom i ostavite da se prohladi.
Primetićete da su svi recepti vrlo slični, s tim što se neki prave bez a neki sa kvascem. Medjutim koji god da izaberete budite sigurni da ćete napraviti pravi izbor, jer je svaki od njih zdrav i ukusan na svoj način. Možete pustiti mašti na volju i kombinovati vrste brašna sa raznim vrstama semenki koji se vama lično najviše dopadaju, a mi se nadamo da smo pomogli našim receptima i dali vam odredjene smernice.
Verujemo da ćete od sada svaki vaš obrok upotpuniti hrono hlebom i da ćete vi a takodje i vaši najdraži uživati u njegovom ukusu, i ubrzo videti njegove zdravstvene prednosti.
Recepte i slike poslale Magdalena i Jovana